0.00
0.00
0.00

Derin hesaplaşmaların ilk kurbanı ÖZEL HABER

Derin hesaplaşmaların ilk kurbanı ÖZEL HABER

Birinci Meclis’te, Mustafa Kemal’in liderliğindeki 1. Grup’a muhalefet eden 2. Grup’un liderliğini yapan Trabzon mebusu Ali Şükrü Bey, 27 Mart 1923’te birden ortadan kaybolur.


27 Mart 2008 15:44
font boyutu küçülsün büyüsün


Devlet içindeki “Derin hesaplaşmaların” ilk örneği: Ali Şükrü Bey cinayeti

Devlet içindeki “derin” oluşum “Ergenekon çetesi” ile ilgili soruşturma devam ederken, devlet içindeki hesaplaşmaların tartışıldığı bugün, cumhuriyet tarihinin ilk siyasi cinayetin 85. yıldönümü. Birinci Meclis’te, Mustafa Kemal’in liderliğindeki 1. Grup’a muhalefet eden 2. Grup’un liderliğini yapan Trabzon mebusu Ali Şükrü Bey, 27 Mart 1923’te birden ortadan kaybolur. 3 gün sonra Mustafa Kemal’in koruması Topal Osman tarafından öldürüldüğü anlaşılan Ai Şükrü Bey, Mustafa Kemal’e özellikle Hilafet’in kaldırılması, Lozan Antlaşması ve içkinin yasaklanması gibi konularda muhalefet yapmasıyla tanınıyordu.

 

 

Mustafa Kemal'in korumalarından, Ali Şükrü Bey'in katili Topal Osman
*********************************************************

ŞÜPHELER MUSTAFA KEMAL ÜZERİNDE
Hadisenin üzerinden tam 85 yıl geçmiş olmasına rağmen, Ankara'da işlenen Ali Şükrü Bey cinayeti bugün hâlâ aydınlatılabilmiş değil. Ancak o dönemin şahitlerinin açıklamaları, olayın bir siyasi suikast olduğunu ortaya koyuyor.

O dönemde TBMM zabıt katibi olan Mahir İz, “Yılların İzi” adlı anı kitabında hem Ali Şükrü Bey’in yıpratıcı muhalefetinden hem de artık hizmetine lüzum kalmayan Topal Osman çetesinden kurtulmak için bir taşla iki kuş vurulduğunu söyler. Mustafa Kemal’e ömrü boyunca sadık kalmış olan Falih Rıfkı da “Çankaya” kitabında, “Topal Osman da en sonunda nizamlı ordunun kıta Kumanlarından İsmail Hakkı Tekçe tarafından ve Mustafa Kemal’in emriyle Çankaya sırtlarında vurulmuştur” der.

Ergenekon çetesi soruşturması ile yeniden gündeme oturan “derin yapılanmalar” ve devlet içindeki hesaplaşmalar, Cumhuriyetin daha ilk yıllarında kendini göstermişti. İttihat-Terakki’den bu yana mevcut olan hesaplaşmaların Ankara merkezli ilk vukuatı olarak Ali Şükrü Bey cinayeti gösterilir.

ALİ ŞÜKRÜ BEY KİMDİR?
1884-1923 yılları arasında yaşayan siyaset adamı Ali Şükrü Bey, 1904'te Heybeliada'daki Bahriye Mektebi'ni bitirerek bahriye erkanıharp subayı olarak göreve başladı. 1909'da kurulan Osmani Muavenet-i Milliye Cemiyeti'nin ikinci başkanı oldu ve Donanma dergisini çıkardı. İttihat ve Terakki'ye karşıydı. 1920'de son Osmanlı Meclis-i Mebusanı'nda Trabzon mebusu olarak siyasal yaşama atıldı, Meclis'in geçici olarak da olsa kapatılmasına karşı çıktı.

BİRİNCİ MECLİS’TEKİ İKİ GRUP
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı gün, meclise Trabzon milletvekili olarak katılan Ali Şükrü Bey, Mustafa Kemal’e sert muhalafeti ile tanındı. Birinci Mecliste Mustafa Kemal ve arkadaşlarının oluşturduğu 1. Grup ile Mustafa Kemal’e çeşitli nedenlerle muhalefet edenlerden oluşan 2. Grup sürekli çatışma içindeydi. 2. Grubun liderlerinden biri de Ali Şükrü Bey’di. Dini konulardaki hassasiyetleri ile dikkati çeken Ali Şükrü Bey, Mustafa Kemal’in Hakimiyeti Milliye gazetesine karşılık Tan gazetesini çıkardı. Bununla yetinmedi ve Hilafet yanlısı broşür bastırdı. Lozan görüşmeleri sırasında İsmet İnönü’nün hariciyeci olmamasını eleştirdi ve bu dönemde meclis çalışmalarını engelleyerek Mustafa Kemal’i çok kızdırdı. Mustafa Kemal’le birbirlerinin üzerine yürüdükleri bile oldu.

Meclis’te Hilafet’in kaldırılması, Lozan Antlaşması ve içkinin yasaklanması gibi konularda M.Kemal’le Ali Şükrü Bey arasında büyük tartışmalar yaşanmıştı.


EN SERT MUHALİF ORTADAN KAYBOLUR (!)
Meclis’te Mustafa Kemal’e en sert muhalefeti ortaya koyan Ali Şükrü Bey, 27 Mart 1923 günü ortalardan “kaybolur”. Kayboluşunun üçüncü günü bir çobanın ihbarıyla boğulduğu anlaşılır. Cesedi Ankara civarındaki Mühye köyü civarında bulunur.


KATİL TOPAL OSMAN DA ÖLDÜRÜLÜNCE...
Cinayeti araştırmak üzere bir komisyon kurulur. Komisyon çalışmalarında bazı somut delillere dikkat çekilir. Örneğin, Ali Şükrü Bey’in sıkılmış yumruğunun arasında bulunan hasır parçasının Topal Osman’ın evindeki sandalyeden kopmuş olduğu tesbit edilir. Bu ve benzeri deliller üzerine Topal Osman’ın suçlu olduğuna karar verilir. Ortaya çıkan tablo; Topal Osman, Ali Şükrü Bey’in Mustafa Kemal’i sürekli üzmesine tahammül edememiş, Mustafa Kemal tarafından kendisine bağışlanan Papazın Bağı denen yerdeki evine davet ederek öldürmüştür.


BU KADAR BASİT Mİ?
Topal Osman’ın kendisine durumdan vazife çıkararak böylesine etkili bir cinayet işlemesi kimseyi inandırmadı elbette. Resmi olarak durum böyle ifade edilse de olayı yakından takip eden birçok siyaset ve tarih adamı, cinayetin Mustafa Kemal tarafından azmettirildiği görüşünde birleşiyor.


MUSTAFA KEMAL NEDEN ÇANKAYA’DAN AYRILDI?
Olayın ortaya çıkması üzerine Topal Osman’ın nasıl teslim alınması gerektiğine dair harekat planı bizzat Mustafa Kemal tarafından hazırlanır. Koruması olan Topal Osman’ın neler yapabileceğini (ve elbette neden yapabileceğini) bilen Mustafa Kemal, eşi Latife Hanımla birlikte Çankaya Köşkü’nden ayrılıp, İstasyon civarındaki eve çekilir. Alınan tedbir yerindedir (!), çünkü Topal Osman teslim olmayı kabul etmediği gibi Çankaya Köşkü’ne gidip öfke ile her yeri kırıp döker. Fakat 1 Nisan’ı (1923) 2 Nisan'a bağlayan gece sabaha kadar süren çatışmada yaralı olarak ele geçirilecek, hastaneye götürülürken yolda ölecektir. Nedense başı kesilerek alelacele gömülmüştür. Ancak Meclis daha önce Ali Şükrü Bey’in katillerinin yakalanarak Ulus Meydanı’nda idam edilmesi kararını oybirliği ile aldığı için, başsız ceset mezardan çıkarılır, Ulus Meydanı’nda ayağından darağacına asılır.


ŞÜPHELER MUSTAFA KEMAL ÜZERİNDE YOĞUNLAŞIR
Mustafa Kemal’in neden İstasyon’daki eve geçtiği, Topal Osman’ın neden Çankaya Köşkü’nü talan ettiği, yaralı halde yakalandığı halde neden kafasının hemen kesilip gömüldüğü gibi konular şüphe çeker. Ve o dönemde devletin lideri olarak her konuda konuşan Mustafa Kemal, nedense bu konuda susmayı tercih eder.

Cinayetin basit bir olay olmadığını düşünenlerin sayısı çok fazladır. Olayın bir siyasi suikast olduğunu düşünenlerden, o dönemde TBMM zabıt katibi olan Mahir İz, “Yılların İzi” adlı anı kitabında hem Ali Şükrü Bey’in yıpratıcı muhalefetinden hem de artık hizmetine lüzum kalmayan Topal Osman çetesinden kurtulmak için bir taşla iki kuş vurulduğunu söyler. Mustafa Kemal’e ömrü boyunca sadık kalmış olan Falih Rıfkı da “Çankaya” kitabında, “Topal Osman da en sonunda nizamlı ordunun kıta Kumanlarından İsmail Hakkı Tekçe tarafından ve Mustafa Kemal’in emriyle Çankaya sırtlarında vurulmuştur” der.

www.belgehaber.com - ÖZEL

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (6)
 • kamil / 28 Şubat 2012 22:55

  noldu koyamadın mı benim yazıyı madem sizsiniz haklı nedir korkunuz koy benim yazıyı tartışma ortamı olsun söz küfür yok görelim kimmiş bu vatanın gerçek sahibi
 • kamil osmanov / 27 Şubat 2012 08:46

  NANKÖRLER

  Her yer hain türedi hainlere gün doğdu.M.Kemali eleştirmek hanginizin haddine.Sizin gibiler emperyalistlere yalakalanırken bu vatan için uğraşan oydu.Bu NANKÖRLÜKTÜR.Ama intikam günleri gelicek
 • rero / 21 Mayıs 2010 16:07

  atatürk

  o
 • ishakyeşilbağ / 29 Nisan 2010 19:50

  BU ZAMANIN ALİ ŞÜKRÜSÜ

  SEVGİLİ TÜRK MİLLETİ CUMHURİYETİN İLK YILLARINDA VATANI İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞAN ALİ ŞÜKRÜ BEY(trabzon mebusu)IN ŞAİBELİ BİR ŞEKİLDE ÖLDÜRÜLMÜŞ OLMASI ONU GÖRMEMİŞ VE TANIMAMIŞ OLMAMA RAĞMEN 2010 YILINDA OLDUĞUMUZ HALDE BENİ BU CUMHURİYETLE ADAM GİBİ DOST KILMADI
 • ishak yeşilbağ / 29 Ocak 2010 13:53

  2010 yılındaki ali şükrü

  yıl 2010 ve trabzon vekili ali şükrü bey şu an BEN İSHAK YEŞİLBAĞ OLARAK ZAMANIMIZDA VÜCÜT BULMAKTADIR ZATEN BİNBİR DÜZENBAZLIKLA 34 MİLYON KLOMETRE KARE VATAN TOPRAĞI SATILARAK YERINE KURTULUŞ SAVAŞI VEREREK KURULDUĞUNU İDDİA ETTİKLERİ CUMHURİYET İÇİNDEKİ VATANDAŞLARIN BİRBİRLERİNİ YİYECEK VAZİYETTE OLMASINDAN BELLİ KURANLARIN DÜZENBAZLIKLARI
 • MEHMETCİK / 28 Mart 2008 19:21

  YASAL KORUMA

  GÜNÜMÜZ DÜNYASINDA ATATÜTK TEN BAŞKA YASAL KORUMA ALTINDA OLAN HİÇ BİR LİDER YOK. BUDA İNSANLARDA KUŞKU UYANDIRIYOR. HER ŞEY ŞEFFAF OLMALI SEVİYELİ ELEŞTİRİLER HAKARET SAYILMAMALI HER ŞEY MEDENİ ÖLÇÜLER ÇERÇEVESİNDE TARTIŞILMALIDIR. KALDIKİ TANRI BİLE KENDİNİ KORUMA ALTINA ALMAMIŞTIR VARLIĞI YOKLUĞU ARAŞTIRILIYOR ELEŞTİRİLİYOR.TÜR HALKI GERÇEK TARİHİNİ ÖĞRENME HAKKINA SAHİPTİR .BU MİLLET MALMIKİ HER ÖNÜNE KONULANI YESİN? ATATÜRK SAĞLIĞINDA KENDİNİ YASAL KORUMA ALTINA ALMIŞMI? BUNU BÜYÜK SİYONİST MASON CELAL BAYAR YAPTIRDI MÜKAFAT OLARAKTA İDAMDAN YIRTTI BELKİDE BUNU YAPANLAR ATATÜRKE KÖTÜLÜK YAPIYORLAR. ARTIK YASAKCILIK DEVRİ BİTMELİDİR