0.00
0.00
0.00

Ahmet Kaya'dan duyulmadık sözler ÖZEL HABER

Ahmet Kaya'dan duyulmadık sözler ÖZEL HABER

Türkiye gündeminin değişmez maddeleri konusunda, yurt dışına çıkmak zorunda kalan Ahmet Kaya'nın 28 Şubat sürecinde yaptığı açıklamaları...


26 Şubat 2008 17:30
font boyutu küçülsün büyüsün


Yoğun eleştirilere maruz kalan, dahası hedef gösterildiği ülkesinden Paris’e gitmek zorunda kalan ve yadellerde hayatını kaybeden Ahmet Kaya’nın alışılmadık açıklamaları çıktı ortaya. Ahmet Kaya, o günlerde R. Tayyip Erdoğan’a verilen cezadan, Refah Partisi’nin kapatılmasına, başörtüsü yasağından demokrasiye kadar pek çok konuda ilginç açıklamalar yapıyor. İşte Ahmet kaya’nın 28 Şubat sürecinin en azılı günlerinde Gazeteci Muharrem Coşkun’a verdiği çarpıcı röportaj...

AHMET KAYA: Şiir okumakla sistem yıkılmaz!

“Ben tam demokrat ve tam bağımsız, insan haklarına saygılı sanatın ve düşüncenin suç olarak görülmediği, herkesin inançlarına saygılı ve herkesin karnının doyduğu bir ülke özlüyorum. Bunun altına imzasını atabilecek herkesle her zaman ve her zeminde bir arada bulunurum”

RÖPORTAJ: MUHARREM COŞKUN
Türkiye’de protest müziğin temsilcilerindensiniz. Müziğinizde kullandığınız protest mesajları dinleyicilerinizin doğru algıladığını söyleyebilir misiniz?

-Yaptığım müziğin en kolay ve yalın ifadesi şudur.Ben hissettiğim şarkıları yapıyorum.. Bu müziğin protest ya da özgün diye kategorize edilmesi beni değil, bu isimleri bulanları ilgilendirir.

Yaşadığım ülke, bu ülkenin toplumsal-siyasal-kültürel gidişatı ve bu gidişatın birey olarak bana yansıması ne ise, benim şarkılarıma yansıttığım da odur. Kimseye bir mesaj vermek istemiyorum. Duygularımı, şarkılarımı dinleyen insanlarla paylaşmak istiyorum. Hepsi bu…

Şarkılarınızda rejimin eksikliklerini ve insanların sosyal eşitliğine yönelik mesajlar veriyorsunuz. Türkiye’de rejim, kendisini koruma kollama adına kuralları kendisi koymuş durumda. Mesajlarınızla neyi değiştirmeyi düşünüyorsunuz?

-Dünyanın her yerinde sistemler kendi varlıklarını koruma adına kendi yasalarını yaparlar. Buna rağmen bütün sistemler kendi muhaliflerini yaratabilir. Çünkü tüm insanlığın mutlu olabileceği bir sistem  henüz hiçbir yerde uygulanmadı.

Ben tam demokrat ve tam bağımsız, insan haklarına saygılı sanatın ve düşüncenin suç olarak görülmediği, herkesin inançlarına saygılı ve herkesin karnının doyduğu bir ülke özlüyorum. Bunun altına imzasını atabilecek herkesle her zaman ve her zeminde bir arada olurum. Şarkılarımın içindeki duyguyla ülkede iyiye gitmeyen her şeyi değiştirmek istiyorum.

Yaklaşık iki yıldır siyaset ve toplum mühendisleri toplumu belirsiz bir yöne çevirme telaşında. Bu sebeple Türkiye’nin kanunlar çerçevesinde kurulmuş en büyük siyasal gücü olan Refah Partisi(RP), siyasetin dışına itildi. Sosyal içerikli müzikler üreten birisi olarak bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? 

-Bizim gibi ülkelerde korunmak ve yaşatılmak zorunda olan demokratik hak ve özgürlükler herkese kağıt üzerinde de olsa örgütlenme hakkı veriyor olsa da; Merkez dışı politikalar, ya da rutin deyimle radikal ve muhalif anlayışlar merkezi otoriteyi her zaman ürkütür. Gerçek demokrasilerde bütün düşünce ve inanç biçimleri bir bahçede açan değişik renklerdeki güllerdir bence… Bu güllerin hiçbirinin rengini soldurmamak lazım.

Geçtiğimiz günlerde Ziya Gökalp’in bir şiirini okuduğu için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayip Erdoğan’a hapis cezası verildi. Sanat alanında yaşadığımız bu kısırlık ve şiire mahkumiyet çelişkisi nasıl izah edilebilir?

-Bu konudaki düşüncelerimi daha önce çeşitli yerlerde ifade ettim. Milli Gazete okurlarına şunu söyleyebilirim; İnsanların ya da toplumların en güçlü silahları onların sanatçıları, şairleri, yazarları ve düşünce adamlarıdır. Kendi gücüne inanan ve güvenen sistemler sanattan ve düşünceden korkmazlar, korkmamalıdır… Bir insanın bir şairden alıntıladığı birkaç dizelik şiir hiçbir sistemi yıkmaz. Nerede olursa olsun ve kim olursa olsun, şiir okuyan bir insan yargılanmamalıdır. Ben buna da muhalefet ederim.

DÜŞÜNEN KUŞAK TEHLİKEDE

Yaptığınız birçok çalışmada toplumsal içerikli albümler ortaya çıkardığınızı biliyoruz. Albümlerinize ismini veren müzikler ön plana çıkmadığı halde, neden özellikle daha çok hafif sözlü şarkılarınız ön plana çıkıyor ve bunlar sıkça medyada yer alıyor? Bunun bir nedeni olabilir mi?

-Bunun nedeni şu olabilir. Toplum olarak basit formasyonda, kolay anlaşılabilir ve bir o kadar da kolay tüketilebilir olanlara yöneltiliyoruz. Çünkü düşünceden korkan bir toplumuz. İnsanların düşüncesini, sorgulamasını, irdelemesini tehlike olarak gören mantık, adeta tek elden bunu topluma pompalıyor gibi... Basit içeriksiz ve kötü olan şarkıları eleştirdiğim zaman “Ahmet Kaya gene başkaldırıyor” diyorlar. “Fasso nejdat” bir halk tipolojisidir ve içimizden birisidir. Bu şarkının sözleri dörtlükler biçiminde yazıldığı için, melodisi de ritmik ve biraz da tekdüzedir. Kolay akılda kalan bir formu vardır. “Saza niye gelmedin” şarkısının melodik yapısı ve içeriği de halkın kolayca benimseyebileceği bir formdadır. Sözün özü şu ki; Biz tam bir tüketim toplumu haline getirildik. Bunun şarkılara yansıması sizin sorunuzun da içerdiği gibi ‘Çabuk tüket, hızla eskit, üzerinde düşünme ve derhal yenisine yönel’ mantığıdır.

Kendi gençliğime dönüp baktığım zaman içim sızlıyor. Bu yeni yetişen, içerisinde kendi çocuklarımızın da olduğu bu kuşak hangi değerleri edinecek? Hayatı hangi birikimleriyle sorgulayacaklar? Her birimiz için bedeli ne olduysa oldu ama, biz düşünen kuşaktık.”

BAŞÖRÜTÜSÜNE BASKI İLKELLİKTİR

Yıllardır süren, son zamanlarda da artan başörtülü öğrenci ve çalışanlara yapılan uygulamaları toplumsak olaylara duyarlı bir sanatçı olarak, insan hakları açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? İçerisinde başörtülü oldukları için haksızlığa uğramış insanların da bulunduğu toplumsal içerikli klipler yapmayı düşünür müsünüz?

-Globalleşen bir dünyada, ekonomik ve kültürel sistemlerin birbirinin içine geçtiği ve hatta bütünleştiği, bilginin elimizin altında olduğu bir dünyada, hala insanların biçimle uğraşmasını inanılmaz ilkel buluyorum. İnsanların kılığını kıyafetini, tektipleştirebilirsiniz, fakat beyinleri ve düşüncelerini nasıl değiştireceksiniz? Ben toplumsal hoşgörünün birçok şeyin devası olabileceğine inanan bir insanım.

Klip çekme olayına gelince… Önemli olan ‘söz’lerin olması… Böyle bir çalışmaya her zaman hazırım. Ben zaten Türkiye’de irtica sorunu olduğunu sanmıyorum. Sorunun ekonomiden kaynaklandığını düşünüyorum. 

Muharrem Coşkun -31 Mayıs 1998- Milli Gazete

belgehaber.com- ÖZEL

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (10)
 • kayacı / 5 Haziran 2009 15:21

  BU YURDUN EN SAF EN BABA İNSANI... SENİ BİZDEN ALDILAR... MAHRUM ETTİLER SENİN HER ZERRENDEN BİZLERİ.... ÇALDILAR SENİ BİZDEN...

  ewet bir ödül töreninde herşey değişdi. neden biliyomusunuz çünkü o çok temiz kalpliydi ve şeffafdı.. esas hainler örneğin ayna grubu serdar ortaç ercan saatçi gibi ... o ödül töreninde dierlerini provoke ettiler ve bir anda onu öyle bir duruma düşürdüler ki adam neye uğradığını şaşırdı. belkide şerefsizler onun ödül alışını kıskanıp hazmedemediler.. çünkü onun ardı ardına aldığı başarılar diğerlerinin hasetliğine sebep oldu. ne oldu mahkemelere duruşmalara çıktı we suçlu bulunmadı... ama o şu anda yok ya esas hainler aramızda başımızda elini kolunu sallaya sallaya dolanıyor..OYSA BÜTÜN HAKSIZLIKLAR İÇİN SAVAŞIYORDU... ONUN BU TUTUMU ŞEREFSİZLERİ TEHLİKEYE SOKTUĞU İÇİN ONU ORTADAN KALDIRDILAR.... AH AHMET KAYA AHHHHHHHHHHHH seni saygıyla selamlıyorum sana dil uzatanlar utansın gerçeklerden bir zerre kadar bile habersiz konuşurlar yorumlar yaparlar..iş milliyetçiliğe gelince en çok zararı veren namussuzlar senin tek bi şarkını duyduğu anda terörist kominist vatan haini derler... ben acıyorum onlara oysa aramızda dost görünen o kadar hain war ki... ve biz onlara boyun eğiyor ve hizmet veriyoruz bilmeden...
 • iklim akdağ / 8 Ocak 2009 13:37

  ÖLÜM TOPRAĞA GİRMEKLE BİTMEZ

  SAYIN VE RAHMETLİ AHMET KAYA YI EN İÇTEN DİLEKLERİME SELAMLIYORUM . O BAŞARIYI YAKALAMAMIŞ BİR ÜLKEYİ AYAKTA TUTTU.DÜŞÜNCE SİSTEMİ OLDUKÇA GENİŞ OLAN KAYA TÜRKİYE YE BÜYÜK BİR EMANET BIRAKTI."ÖLÜM TOPRAĞA GİRMEKLE OLMAZ,ÖLÜM GERÇEKTEN ÖLDÜM DİYENİNDİR".O ÖLMEDİ HALA BİR YERLERDEN BİZİ İZLİYOR.SADECE BAKANLAR DEĞİL BÜTÜN TÜRKİYE ONDAN ÖZÜR DİLEYECEK.!
 • iklim akdağ / 7 Ocak 2009 13:50

  PGSS

  SOSYALİST TOPLUMUN SOSYAL ÇOCUKLARIYIZ hepimi ahmet kayacıyız ölmedin biliyorum hayattasın çık artık ortaya savun sosyalizmi. . .
 • Diyarbakır_diyarbakır / 16 Aralık 2008 17:59

  Ahmet Kaya

  ahmet kaya bu ulkede yasıyan durust bi sanatçıyıd qerek oldu qerekse olduruldu ıse bunu yapanlar utansın suanda sarkılarını sayqılarımızla dınlıyoruz EN BÜYÜK AHMET KAYA
 • e.t.y / 16 Haziran 2008 23:44

  hastayım bu adama

  bence ahmet abi ileri görüşlü ölümünden kaç yıl geçti hala aynı hevesle şarkılarını dinliyoruzz.bir insanın hayatın bir ödül gecesinden sonra bu kdr değiştirilebilir
 • Hasan_Kirve / 14 Mart 2008 14:04

  Eywallah

  Ahmet abi değerini er yada gec anlıyacak bu Ülke!
 • Asi_İsyankar / 14 Mart 2008 00:34

  Nerdesin Be Abim!..

  Karanlık içinde karanlık, zaman içinde zamansızdın, Havaya savrulan kum taneleri gibi kayıp Karanlığa inat yanın ateş kadar yanlızdın, biçilmeye hazır buğday değildin sen, zaman denizinde meğer telaşla inip kalkan bir dalgaydın, Ne kadarda çırpınsan ne kadarda boğuşsan ömrün, ömrümüz, sahile varıncaya kadar,

  Ustam, Abim, Sahilde yine arsız bir çocuk var durmadan durmadan dalgalara Taş atar Taş Atar!!!

  SENİ SEVİYORUM…
 • Asi_İsyankar / 12 Mart 2008 21:33

  Seni Seviyoruz...

  Sevgili Ahmet Kaya her kesimi kucaklamıştır.
  O'nun özünde yalan yanlış yoktur.
  O'nu linç etmeye kalkışanlar kendilerinden utanmalıdır.

  O'nu saygıyla anıyoruz..

  Mekanın Cennet olsun Sevgili Ahmet Ağabey..
 • AHMET KÜRT / 10 Mart 2008 18:50

  AHMET KAYACIYIZ

  BUGÜN HEPİMİZ HERKES AHMET KAYANIN ŞARKILARINI BÜYÜK BİR ONURLA DİNLİYOR AHMET KAYANIN SUÇU NEYDİ? BELKİDE ŞU ANKİ MİLLİYETÇİ İNSANLARDAN DAHA FAZLA MİLLİYETÇİYDİ ÖYLE DEĞİLMİ?
 • zeki gedikoğlu / 26 Şubat 2008 21:12

  erkek adammış

  ahmet kayanın bu röportajını zamanında okumuştum akabinde adamı afaroz ettiler oysak o güne kadar sol kesimin bir numaralı sanatçısıydı onun böyle bir açıklama yapmasını kabullenemediler.......o güne kadar bulunduğu ve temsil ettiği kesimleri sevmediğim için haliyle ahmet kaya,yıda sevmezdim...amma erkek adammış toprağı bol olsun