0.00
0.00
0.00

'Okuyarak müslüman oldum'

'Okuyarak müslüman oldum'

Almanya’da 25 yıl önce bir Türk’le evlenen Monika Orhan, Elazığ'da yaşamaya başladı. Okudu, ikna oldu, 'Nur'a ulaştı. İşte bir hidayet öyküsü:


9 Ağustos 2007 11:14
font boyutu küçülsün büyüsün


Almanya’da 25 yıl önce bir Türk’le evlenerek Müslüman olan Monika Orhan, kazandığı helal para ile hacca gitmek istiyor. Merkeze bağlı Altınçevre köyünde eşi ve 5 çocuğuyla birlikte yaşayan Monika Orhan, 25 yıl önce 18 yaşındayken eşi Mehmet Orhan ile enişte ve ablasının aracılığıyla tanışarak evlendiklerini söyledi.

Orhan, yaptığı açıklamada, evlenmelerinin ardından Elazığ’a kesin dönüş yaptıklarını ifade ederek, evliliğinin ilk yıllarının, farklı bir kültür ve dinin içinde olması nedeniyle çok zor geçtiğini belirtti.

Evlendikten hemen sonra Müslüman olmadığını anlatan Monika, “Ben araştırdım, okudum. Kendim ikna olduktan sonra Müslüman oldum. Kimse baskı yapmadı. Türk vatandaşlığına geçmedim. Alman vatandaşıyım. Türk kültürüne alışmak için oldukça zorlandım. Ancak şu anda Elazığ ile ilgili her konuyu çok iyi biliyorum” dedi.

5 VAKİT NAMAZ KILIYORLAR

Monika, Müslüman olmasının ardından Almanya’da yaşayan eniştesi, ablası ve iki yeğeninin de Müslüman olduğunu söyledi.

Zaman zaman onların kendisini ziyaret ettiğini ifade eden Monika Orhan, “Eniştem, ablam ve yeğenlerim de benden etkilendi ve Müslüman oldular. Onlar da 5 vakit namazlarını kılıyorlar” dedi.

BADEM EZMESİ YAPIP SATIYOR

Monika, Elazığ’a yerleştikten sonra çocuklarının büyüdüğünü ve boş zamanlarını değerlendirmek için badem ezmesi şekerlemesi yapmaya başladığını söyledi.

Önceleri sadece ev halkı için bunu yaptığını anlatan Monika Orhan, şöyle konuştu: “İnsanlar yaptığım badem ezmelerini beğenince sipariş almaya başladım. Şu anda sipariş üzerine yapıyorum. İstanbul, Ankara’nın yanı sıra buradaki askeri birlikler ve üniversite gibi kurumlara veriyorum. Azerbaycan, İran ve Almanya’ya da gönderdim. Şimdi hacca gitmeyi istiyorum. Ama hac tamamen helal para ile yapılması gereken bir ibadet. Ben de tamamen helal olduğuna inandığım badem ezmeleri satışından kazandığım paraları biriktiriyorum. Bu parayla hacca gideceğim.”

Hacca gitmek istiyor

Almanya’da yaşayan eniştesi, ablası ve iki yeğeninin de kendisinden etkilenerek Müslüman olduğunu söyleyen Monika, helal parayla Hac ibadetini yerine getirmek istiyor. Eşinin ticaretle uğraştığını ve emekli olduğunu söyleyen Monika Orhan, bu  paranın yüzde yüz helal olup olmadığından emin olamadığı için kendi biriktirdiği parayla hacca gitmek istediğini söyledi.
vakit

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış