0.00
0.00
0.00

Kemalist Rektörün babası ÖZEL HABER

Kemalist Rektörün babası ÖZEL HABER

Hükümet aleyhine çıkışları ile dikkat çeken ve CHP’li olduğu bilinen İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu’nun babasının ölümü tarihi bir gerçeği ortaya çıkardı.


17 Ekim 2007 11:26
font boyutu küçülsün büyüsün


Kenan Ersözlü'nün haberi

Solcu Rektör’ün eski CHP’li olan babası, “MHP’ye geçti” diye solcular tarafından öldürülmüş
Hükümet aleyhine çıkışları ile dikkat çeken ve CHP’li olduğu bilinen İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu’nun babasının, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının örgütü THKO’nun içinde yer alan Recep Sarıaslan adlı terörist tarafından öldürülen Hilmi Soydan olduğu öğrenildi.

“MHP’YE GEÇTİ” DİYE SOLCULAR ÖLDÜRMÜŞ
Katil zanlısı Sarıaslan, Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından ölüm cezası verilmeden önce, örgütü tarafından düzenlenen operasyonla kaçırılmış. Baba Soydan’ın, “Senatörlük yaptığı CHP’den ayrılarak MHP’ye katıldığı için öldürüldüğü” ileri sürülürken, İnönü Üniversitesi Rektörü, suikastın ardından soyadını Hilmioğlu olarak değiştirmiş. Cumhuriyet mitinglerine katılım sağlayabilmek için sınav iptal etmesiyle gündeme gelen ve Hükümet aleyhine çıkışları ile bilinen İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu’nun babasının, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının örgütü THKO’nun içinde yer alan Recep Sarıaslan adlı terörist tarafından öldürülen Hilmi Soydan olduğu öğrenildi. Katil zanlısı Sarıaslan, Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından ölüm cezası verilmeden önce, örgütü tarafından düzenlenen operasyonla kaçırılmış. Baba Soydan’ın, “Senatörlük yaptığı CHP’den ayrılarak MHP’ye katıldığı için öldürüldüğü” ileri sürülürken, İnönü Üniversitesi Rektörü, suikastın ardından soyadını Hilmioğlu olarak değiştirmiş.

HİLMİOĞLU CHP SEVDALISI
CHP sevdalısı olduğu bilinen Rektör Hilmioğlu’nun 22 Temmuz seçimleri öncesi bu partiden milletvekili adaylığı için görüşmeler yaptığı ortaya çıkmıştı.  Rektör Hilmioğlu, son olarak yine üstüne vazife olmayan “terörle mücadele” konusunda bir açıklama yaparak, AK Parti iktidarını hedef almıştı. Hükümete karşı, CHP’nin arka bahçesi gibi hareket etmekle eleştirilen rektörlerin başında gelen Hilmioğlu, Şırnak’ta 13 askerimizin şehit edilmesinden siyasi iradeyi yani hükümeti sorumlu tutmuştu.

HİLMİ SOYDAN KİM?
1970’li yıllarda CHP’den senatörlük yapan Hilmi Soydan, partisinin uygulamalarından rahatsızlık duyarak, buradan ayrılarak MHP’ye katıldı. Soydan MHP’de iken 22 Aralık 1978’de, memleketi olan Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde uğradığı silahlı bir saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Bu olaydan 2 gün sonra da, 111 vatandaşın yaşamını yitirdiği “Kahramanmaraş Olayları” başladı. Kahramanmaraş olaylarından yargılanan eski milletvekili Ökkeş Şendiler, “Hilmi Soydan’ın öldürülmesinde MHP’ye geçmesinin de rolü var” dedi. Şendiler, Soydan’ın aşırı solcular tarafından öldürüldüğünü de ifade etti. Soydan’ın ismi birçok ülkücü kuruluşun internet sitesinde halen “Ülkücü Şehitler” listesinde yer alıyor. Babası katledildiği sırada, Hacettepe Tıp Fakültesi öğrencisi olan Fatih Soydan, 1979 yılında buradan mezun oldu, bir süre sonra da, babasının adını “soyadı” olarak aldı: Fatih Hilmioğlu.

BABASININ KATİLİ ÖRGÜT TARAFINDAN KAÇIRILMIŞ
Tarih, Hilmi Soydan’ın katil zanlısı Recep Sarıaslan’ın yasadışı Türk Halk Kurtuluş Ordusu(THKO) üyesi olduğunu kaydediyor. Kahramanmaraş eski senatörü Hilmi Soydan’ın katil zanlısı olarak tutuklanan ve Malatya Cezaevi’nde barındırılmakta olan Recep Sarıaslan, 16 Temmuz 1980 günü akşamı, duruşma için Malatya’dan Adana’ya götürülmek üzere, bir Malatya firmasına ait 44 AL 302 plakalı yolcu otobüsüne, tutuklu ve refakatçı jandarmalar için bilet alındıktan sonra bindiriliyor. Otobüs, diğer yolcularıyla birlikte hareket ediyor ve yolun Akçadağ ilçesi Karapınar Köyü civarındaki bir bölgesinde, inmek isteyen bir yolcunun talebiyle durduktan sonra, “baskın yiyor”. Otobüse binen silahlı kişiler, Sarıaslan’a refakat eden jandarmalara ateş açıyorlar. 1 jandarma astsubayı ve 2 jandarma eri yaralanırken, baskını düzenleyenler, tutukluyu aldıktan sonra, jandarma erlerinden birine ait silahı da gasp edip kaçıyorlar. Rektörün babasının firari iken “idam” cezası yemiş ve bu hükmü de onaylanmış katil zanlısını yakalamak için bölgede ara ara operasyonlar sürüyor. 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası Malatya Bölgesinde operasyonlar yapmak üzere bölgeye gelen Kayseri Hava İndirme Tugayı, 20 Eylül 1981 tarihinde, ihbar üzerine Doğanşehir ilçesi Dedeyazı Köyü Söğütlükuyu Tepe dağlık bölgesindeki bir mağaraya baskın düzenliyorlar. Bu baskında, rektörün babasının katil zanlısı, THKO örgütü Türkiye Devriminin Yolu fraksiyonu mensubu 1955 doğumlu Recep Sarıaslan’ın yanı sıra, 1945 doğumlu Cuma Cihan ve Dedeyazı Köyü’nden olduğu bildirilen 1960 doğumlu İbrahim Çakır ölü olarak ele geçiriliyor. Rektörün babasının katili olarak “idam” cezasına çarptırılmış olan, mahkemeye götürülürken, otobüse düzenlenen baskınla kaçırılan ve 14 ay sonra operasyonda ölü ele geçirilen, kayıtlara göre Ankara-Çankaya’da bir adreste oturduğu bilgileri yeralan Recep Sarıaslan’ın cesedine sahip çıkan olmadığı için, ceset Doğanşehir Belediyesi tarafından Doğanşehir ilçe mezarlığında defnediliyor.

www.belgehaber.com - ÖZEL

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (3)
 • xx / 16 Ocak 2014 14:02

  saygısızlık

  Nasıl bir yazı bu.. Tamamıyla taraflı ve karşısındakini düşüncelerinden dolayı eleştirirken inceden inceye aşağılayan bir yazı. Allah seni kahretsin. Sen yazı yazma. Sana ne lazım gazetecilik yazı yazmak. Kimi kandırıyorsun..
 • Haklıyı Savunurum / 5 Ağustos 2013 15:24

  İnönü Üniversitesi Eski Rekmtörü Fatih HİLMİOĞLU

  Tüm T.C. Vatandaşlarının anayasaya uygun olmak suretiyle siyasii düşüncelerini ifade etmek ve siyasi partileri tutmaya hakkı vardır.Artık bir ataraf bırakalım mezhep,meşrep,ırk,siyasi düşünce,felsefi düşünce,siyasi parti ayrılıklarını.Ne olmuş yani İnönü Üniversitesi Rektörü Sayın Fatih HİLMİOĞLU CHP'li ise,sol düşüncede ise,Atatürkçü ise,Alevi ise,suç mudur hayır suç değildir.Bu ülkenin tüm vatandaşlarının soyismini değitirme hakkı vardır bunun için kimse yargılanmaz,kiinin mezhebi,dini,dili,rengi,cinsiyeti,ırkı,merebi,felsefi düşüncesi,hayata bakışı,siyasi düşüncesi,tuttuğu siyasi parti yüzünden kimse T.C.Devletinin ülke sınırları içinde ayrıştırılamaz,hor görülemez,hak ve özgürlük,sorumluluları elinden alınamaz,kısıtlanmaaz,söxlü ve fiili şiddete,esarete,baskıya,dışlanmaya,ölüme,kötü koşullara maruz bırakılamaz.
 • deniz / 23 Şubat 2008 23:00

  sevimsiz

  akp nin ağzıyla yazı yazılmış gibi geldi bana.yoksa özelleştirmelerden pay alan mı oldu ya da bir gecede türban,tekel satışı ve zamlarda çıkarlar mı var?